Søg

                      n  Retur til bymuseum         n  Retur til emner

Emner under "Auning Skole":


             n
 Historien om skolerne i Auning 

             n  Klassebilleder fra skolerne i Auning

             n  1. lærer J. K. Rasmussen

             n  2. lærer Peder Christensen

             n  Lærer Stefan Frederik Nielsen Nedergaard

             n  Auning Skoles 100 års jubilæum 2004

             n  På cykeltur til Kalø i 1940'erne

             n  Fodboldpigerne 1992 fra Auning Skole

Klassebilleder fra skolerne i Auning

Selvom de fleste har kameraer og smartphones, bliver der stadig taget det årlige klassebillede. De er derfor en del af vores fælles bagage. Og noget vi med stolthed viser frem - eller forsøger at gemme af vejen, afhængigt af, hvor vellykket fotografiet er.

Klassebillederne viser noget tidstypisk om samfundet og skiftende tiders stil i moden og forholdet mellem lærer og elever.

På de tidligste billeder har lærerne slips, vest og jakke på. Og eleverne er meget alvorsfulde. Stort set ingen smiler. Efter 1960'erne er lærerne mere afslappet klædt og eleverne ansigter er mindre ærbødige og mere smilende. 

Gå selv på opdagelse! Dit klassebillede mangler helt givet, men du er meget velkommen til at sende klassebilleder ind til AuningBymuseum.dk, mail: henningmillard@remove-this.gmail.com så skal det nok komme med :0) 


Hop frem til siden med klassebillederne fra:

2014/2015 til 2001/2002

2000/2001 til 1990/1991

1989/1990 til 1980/1981

1979/1980 til 1939/1940

1938/1939 til 1899/1900

Tilbage til første side med klassebilleder

Klassebilleder fra 2014/2015 til 2001/2002

10.A og 10B Auning Skole 2014/15. Klik på billedet for en større version
9.A Auning Skole 2014/15. Klik på billedet for en større version
9.B Auning Skole 2014/15. Klik på billedet for en større version
9.C Auning Skole 2014/15. Klik på billedet for en større version
9.D Auning Skole 2014/15. Klik på billedet for en større version
Personalet på Auning Skole 2013/2014
1 Bent Lykke Christensen, 2 Jai Weslev Jobey, 3 Casper Zolon Nielsen,
4 Jacob Thorgaard Sørensen, 5 Hans Bak Jensen, 6 Peter Frank Hansen,
7 Jan Erik Petersen, 8 Ove Nørgaard, 9 Karsten Andersen, 10 Claus Hansen,
11 Lars Birger Sørensen, 12 Kristian Jannsen, 13 Thor Iburg Christensen,
14 Trine Kindtler, 15 Sidsel Wedemeijer, 16 Jan Kruse Rasmussen,
17 Dorthe Nederby Jørgensen, 18 Mari-Ann Sejsen Hansen,
19 Anna Sofie Grøn, 20 Lotte Mundt Andersen, 21 Pia Pors,
23 Majken Dalsager, 24 , 25 Trine Snedevind, 26 Tommy Hjorth,
27 Katrine Lynge, 28 Astrid Marie Meinild, 29 Birgitte Brix,
30 Steen Buus Johannesen, 31 Lisbeth K. Torp, 32 Tine Schøler Sørensen,
33 Thea Kirk, 34 Susanne Overgaard, 35 , 36 Rikke Rytter Pedersen,
37 Inger Mortensen, 38 Majken Dalsager, 39 Tanja Olesen,
40 Monica Berggren Madsen, 41 Susanne Mørch, 42 Connie Schneider,
43 Bente Frost Schelde, 44 Lone Rønde, 45 Jonna Bergstrøm, 46 Line,
47 Christine Treschow Phillipsen, 48 Torben Nyg. Mikkelsen, 49 Vibe Morsø,
50 Helle Pape, 51 Sune Schlickert, 52 Katrine, 53 Mette Søndergaard,
54 Claus Hedegaard Larsen, 55 Wenche Strøm, 56 Mona Sørensen,
57 Karina Axelsen, 58 Bodil Vestergaard, 59 Anita Rasmussen,
60 Kasper Bak Sørensen, 61 Jens Lenschau, 62 Karin Bønnerup,
63 Susanne Damsgaard-Larsen, 64 Birgit Raaholdt Christensen,
65 Birgitte Færregaard, 66 Annitta Linde, 67 Marie Bauer,
68 Lise Marie Balling, 69 Ellinor Ann Rolstad Lorenzen, 70 Susan Jensen,
71 Lene Jørgensen, 72 Agnete Bitsch Jensen, 73 Inge Kvistgaard,
74 Merethe Humlebæk.
Klik på billedet for en større version.
10.A og 10.B Auning Skole 2013/2014. Læreren er Kjeld Hvid og ?
4. række: 1. , 2. , 3. , 4. , 5. 6. .
3. række: 1. , 2. , 3. , 4. , 5. , 6. , 7. .
2. række: 1. Kjeld Hvid, 2. , 3. , 4. , 5. , 6. .
1. række siddende: 1. , 2. , 3. , 4. , 5. , 6. .
Klik på billedet for en større version
9.A Auning Skole 2013/2014. Læreren er ?
Bagerste række: 1. Thea Lund Hjorth, 2. Nicholas Hougaard Laursen,
3. Ida Thorsgaard Vest Rasmussen, 4. Martin Højgaard Sørensen, 5. Nicolai Hedelund Mikkelsen,
6. Kathrine Kjeldsen.
Midterste Række: 1. Lærer ?, 2. Mathilde Frost Køtter, 3. Mathias Vestergaard Fisker, 4. Sune Alfred Søgaard, 5. Fie Spogard Rasmussen,
6. Mathilde Lykke.
Forreste række: 1. Maria Schytz Birkmann, 2. Viktoria Høeg Hembo, 3. Johanne Kannegaard Friis, 4. Mette Marcher Petersen,
5. Rebecca Torp Kvistgaard, 6. ?
Fraværende på dagen: Cecilie Marie Hagen Rasmussen
Klik på billedet for en større version
9.B Auning Skole 2013/2014. Læreren er Mette Søndergaard
Bagerste række: 1. Anna Lindrup Neilsen, 2. Nicolej Kvistgaard,
3. Jakob Bak Sloth Pedersen, 4. Josefine Rønstrup, 5. Nicolai Fisker Pedersen, 6. Mikkel Damsgaard Henriksen, 7. Patrick Tromholt Kirk,
8. Jasmin Bridal Hansen.
Midterste Række: 1. Mette Søndergaard, 2. Julie Villesen Andersen,
3. Camilla Spanggaard Bach, 4. mads Aakjær Gundersen, 5. Nanna Pyrmont Ingerslev Andersen, 6. Louise Dam Søndergaard,
7. Iben Marcher Vest Rasmussen, 8. Camilla Damsgaard Jensen.
Forreste række: 1. Isabella Davidsen, 2. Caroline Maria Johansen,
3. Maria Alexandra Berg Nielsen, 4. Karoline Aagaard Jensen,
5. Mathilde Sofie Enghoff, 6. Heidi Bak Mortensen.
Klik på billedet for en større version
9.C Auning Skole 2013/2014. Læreren er Mette Søndergaard og Peter Hansen
Bagerste række: 1. Jimmi Emil Hansen, 2. Lasse Friis Sørensen, 3. Mathias Dyrby Binder, 4. Asger Bødker, 5. Rasmus Gjesing, 6. Frederik Bach Mollerup, 7. Andreas Funderskov Christiansen, 8. Søren Lindholm Bonnerup, 9. August Emil Enghoff.
Midterste Række: 1. Mette Søndergaard, 2. Josephine Jone Kesylis,
3. Asta Kathrine Gadegaard Vendelbo, 4. Lisette Nielsen,
5. Line Thorsgaard Vest Rasmussen, 6. Mia Nygaard Jensen,
7. Mathilde Nygaard Johansen, 8. ?.
Forreste række: 1. Juanita Sofia Judes, 2. Cecilie Holm Kristiansen, 3. Simone Louise Greve Storgaard, 4. Signe Balachandiran, 5. Julie Rousing,
6. Rikke Koustrup Christiansen.
Klik på billedet for en større version
9.D Auning Skole 2013/2014. Læreren er Lotte Mundt Andersen
Bagerste række: 1. Kaya Liliane Peters, 2. Annemette Monberg Jeppesen,
3. Thomas Hüche Rasmussen, 4. Kasper Boje Kjemtrup,
5. Emil Keller Nejmann, 6. Katrine Juul Larsen, 7. Kristina Schytz Danielsen.
Midterste Række: 1. Lotte Mundt Andersen, 2. Daniel Jakobsen,
3. Monika Sloth Sørensen, 4. Cecilie Bendtsen Nielsen, 5. Luca Guido Tinelli, 6.
Casper Dahlstrøm Jensen, 7. Mathilde Ladegaard Ølholm.
Forreste række: 1. Louise Dahl Steffensen, 2. Cecilie Bang, 3. Nicolia Hausmann Jeppesen, 4. Benjamin Lindahl Andersson, 5. Malene Elisabeth Møller-Nielsen, 6. Julie Pless Gotfredsen.
Klik på billedet for en større version
9.E Auning Skole 2013/2014. Læreren er Casper Zolon Nielsen
Bagerste række: 1. Jonas Krogh Maarup Pedersen, 2. Mads Lund Carlsen,
3. Daniel Jachs Sølver Davidsen, 4. Casper Bilenberg Johansen,
5. Daniel Frederik Rothmann, 6. Jasmin Haugstrup Pedersen.
Midterste Række: 1. Casper Zolon Nielsen, 2. Julie Silberg Thomsen,
3. Laura Jakobsen Thorngaard, 4. Rikke Thorngaard,
5. Anders Sølver Hallstrøm, 6. Casper Pedersen.
Forreste række: 1. Amalie Vestergaard Pedersen, 2. Laura Kristine Boje,
3. Andreas Tor Mortensen, 4. Julie Silberg Thomsen, 5. Sara Pultz Jarsmer.
Klik på billedet for en større version
9.F Auning Skole 2013/2014. Læreren er ?
Bagerste række: 1. Magnus Larsen, 2. Emil Kastbjerg Tolbod, 3. Hans Lau Niel Hartmann Laulund, 4. Andreas Kvist Nielsen, 5. Camilla Hartlev Udengaard Højholdt, 6. Anders Agner Severinsen.
Midterste Række: 1. ?, 2. ?, 3. Marin Møgelvang Sejersen,
4. Mikkel Jørgensen, 5. Mads Holmen Jensen.
Forreste række: 1. Thussy Kamalanathan, 2. Magnus Zinck Kærgaard Klitgaard, 3. Magnus Glinvad Kristensen, 4. Daniel Holleufer,
5. Rasmus Alexander Friis.
Klik på billedet for en større version
Lærerne på Auning Skole 2012/2013
Hvem kan hjælpe med at få navne på dette foto?
Klik på billedet for en større version
10.A og 10.B Auning Skole 2012/2013. Læreren er Inge Petersen og ?
4. række: 1. , 2. , 3. , 4. , 5. 6. .
3. række: 1. Inge Petersen, 2. , 3. , 4. , 5. , 6. , 7. .
2. række: 1. , 2. , 3. , 4. , 5. , 6. .
1. række siddende: 1. , 2. , 3. , 4. , 5. , 6. .
Klik på billedet for en større version
9.A Auning Skole 2012/2013. Læreren er ?
Bagerste række: 1.?, 2. Jonas Ljungberg Pedersen, 3. Simon Magnus Gyldenløve Olsen, 4. Nicolai Høyer Bølcho, 5. Christoffer Christian Rønde Vestergaard, 6. Frederik Herlev, 7. Natalie Marina Posch,
8. Marc Greve Storgaard.
Forreste række: 1. Kristinna Holst Schibler, 2. Emilia Rose Mortensgaard,
3. Sheila Ingemann Priergaard-Petersen, 4. Viktoria Alexandra Winther,
5. Chrystal Charlotte Antipala Leegaard, 6. Josephine Fischer Ploug
Rasmussen, 7. Janela Villaran Hansen.
Klik på billedet for en større version
9.A Auning Skole 2012/2013. Læreren er ?
Bagerste række: 1.?, 2. Jonas Ljungberg Pedersen, 3. Simon Magnus Gyldenløve Olsen, 4. Nicolai Høyer Bølcho, 5. Christoffer Christian Rønde Vestergaard, 6. Frederik Herlev, 7. Natalie Marina Posch,
8. Marc Greve Storgaard.
Forreste række: 1. Kristinna Holst Schibler, 2. Emilia Rose Mortensgaard,
3. Sheila Ingemann Priergaard-Petersen, 4. Viktoria Alexandra Winther,
5. Chrystal Charlotte Antipala Leegaard, 6. Josephine Fischer Ploug
Rasmussen, 7. Janela Villaran Hansen.
Klik på billedet for en større version
9.C Auning Skole 2012/2013. Læreren er Ole Nørgaard
Bagerste række: 1. Lasse Bach Johansen, 2. Mathias Degn Pedersen,
3. Kalle Wiberg Thorsen, 4. Niklas Højlund Andersen, 5. Casper Møller Christensen.
Midterste Række: 1. Ole Nørgaard, 2. Per Ingerslev Hebsgaard,
3. Anders Lemmer Jørgensen, 4. Emilie Heitmann Kjærsgaard Jensen,
5. Benjamin Toustrup Krogh Larsen, 6. Sofie Matilde Jeppesen.
Forreste række: 1. Cecilie Brouer Holm, 2. Anne-Mette Cecilie Feldbæk,
3. Stefanie Lysholm Hansen, 4. Julie Marie Brix Bønsdorff Pedersen,
5. Mette Dyrby Rasmussen.
Klik på billedet for en større version
Rengøringspersonalet Auning Skole 2012/13
Forreste række: 1. , 2. , 3. , 4.
Bagerste række: 1. , 2. , 3.
Klik på billedet for en større version
10 kl. Auning Skole 2011/12. Klik på billedet for en større version
9.A Auning Skole 2011/12. Klik på billedet for en større version
9.B Auning Skole 2011/12. Klik på billedet for en større version
10.AB Auning Skole 2010/11. Klik på billedet for en større version
9.A Auning Skole 20010/11. Klik på billedet for en større version
9.B Auning Skole 2010/11. Klik på billedet for en større version
9.C Auning Skole 2010/11. Klik på billedet for en større version
10.A Auning Skole 2009/10. Klik på billedet for en større version
10.B Auning Skole 2009/10. Klik på billedet for en større version
9.A Auning Skole 2009/10. Klik på billedet for en større version
9.B Auning Skole 2009/10. Klik på billedet for en større version
9.A Auning Skole 2008/09. Lærer er Inge Petersen (ikke med på billedet)
Eleverne er: Maiken Dalsgaard Williams, Agnete Nordmann Bjerregaard, Anne Hollbaum Bjerregård, Julie Regitze Svenning Andersen, Sofie Ertberg Hornbek, Pernille Pyrmont Ingerslev Andersen, Pernille Ask Jørgensen, Michelle Thygesen Sollie, Martin Filip Kurzmann, Jesper Daniel Thuesen, Sebastian Eskesen, Mads Kusk, Tobias Ljungberg Nicolajsen, Mia Nielsen, Andreas Storgaard Pedersen, Jonas Ardal Munk, Henrik Mejrsk,
Rasmus Malthesen Vinther, Kristoffer Kastrup Pedersen, Marlene Madsen, Andreas Storgaard Pedersen.
Klik på billedet for en større version
9.B Auning Skole 2008/09. Læreren er Johannes Knudsen
Eleverne er: Simone Højmark Rothausen, Kathrine Worre Jensen, Julia Ring Olesen, Perniille Høj, Amalie Rhode Høgh Nielsen, Line Anton, Morten Knutsson, Jeppe Juhl Jensen, Mohammad Pour Askari, Daniel Skjøth Faber, Thomas Fris Ørsnæs Harbo, Steffen Søegaard Taudal, Stefanie Schoor Jørgensen, Mark Mandal Mortensen, Sebastian Rauff, Christoffer Dürr Espensen, Cecilie Nielsen, Kathrine Thorsen Rasmussen.
Klik på billedet for en større version
Personalet på Auning Skole 2007/2008
1 Bjørn Hentze, 2 Rikke Rytter Pedersen, 3 , 4 Claus Hedegaard Larsen,
5 , 6 , 7 Karin Bønnerup, 10 Birgit Raaholdt, 18 Johannes Knudsen,
25 Birgitte Brix, 28 Inger Kvistgaard, 35 Ellinor Ann Rostad, 42 Marie Bauer,
48 Lona Jespersen, 51 Frede Bech, 52 Dorthe Nederby Jørgensen,
56 Inge Petersen, 57 Jan Kruse, 59 Lars Næsby, 60 Henning Nielsen,
61 Ove Nørgaard, 62 Kjeld Hvid, 63 Peter Korsgaard,
66 Kasper Sørensen, 68 Inger Mortensen, 70 Claus Hansen,
73 Inge Vejlby, 75 Kristian Jannsen, 78 Jacob Thorgaard Sørensen,
80. Anne Krogh Frederiksen.
Klik på billedet for en større version
10.A Auning Skole maj 2007/08. Klasselæreren er Inge Petersen
Bagerste række: 1. Anne Christine Birch Mollerup, 2. Jon Rousing,
3. Sanne Fuhlendorf, 4. Lola Sofie Marie Jeppesen, 5. Dennis Thygesen Sollie,
6. Stine Hornbæk Sørensen, 7. Diana Koo Madsen,
8. Winnie Ege Johansen
Midterste Række: 1. Thomas Klit Jensne, 2. Nina Spangberg,
3. Thomas Worre Jensen, 4. Jeppe Kokholm, 5. Lasse Lund Nielsen,
6. Nikolai Bækgaard Nielsen, 7. Anne Sofie Gammelholm Nielsen,
8. Inge Petersen
Forreste række: 1. Brit Petersen, 2. Tjalfe Ciano Pelle, 3. Lasse Bang Feldbæk Nielsen, 4. Rasmus Hedemann Clemens, 5. Emil Thorsgaard Vest Rasmussen.
Klik på billedet for en større version
9.A Auning Skole maj 2007/08. Lærerne er Thor Christensen og Kasper Bak Sørensen
Bagerste række: 1. Kasper Ardal Enevoldsen, 2. Nicolai Schou Olsen,
3. Søren Fhilip Frambol, 4. Stine Lindholm Bonnerup, 5. Line Holm Rasmussen, 6. René Hougaard, 7. Mads Kirk Thøgersen.
Midterste Række: 1. Thor Christensen, 2. Michael Hjorth Pedersen,
3. Anne-Mette Hedegaard Lossin, 4. Jesper Bøttern Christiansen,
5. Mille Ryom, 6. Kasper Bak Sørensen.
Forreste række: 1. Sofie Sun Bærentsen, 2. Kirstine Dahl Andersen,
3. Bea Brix Bønsdorff Petersen, 4. Dan Mark Møller.
Klik på billedet for en større version
9.B Auning Skole 2007/08. Læreren er Kasper Bak Sørensen
Bagerste række: 1. Brian Vestergaard Møller Mortensen, 2. Franz Aleksander Posch, 3. Jannie Ask Nielsen, 4. Line Herlev Sørensen,
5. Jimmi Rene Simonsen.
Midterste Række: 1. Patrik Remon Andersen, 2. David Leegaard,
3. Kristina Nyborg Gregersen, 4. Jeanette Greve Frederiksen,
5. Kasper Bak Sørensen.
Forreste række: 1. , 2. Henriette Kjærsgaard Poulsen, 3. Louise Haun,
4. Mikkel Loft Rosengreen.
Klik på billedet for en større version
9.c Auning Skole maj 2007/08. Læreren er Elisabeth Wore Brøste.
Bagerste række: 1. Helene Nyborg Larsen, 2. Andreas Johannes Von Wowern, 3. Metteline Boye Knudsen, 4. Line Grøn Nedergaard,
5. Ann-Katrine Tolstrup, 6. Clemmen Mathias Gregersen, 7. Julia Jesuthansan.
Midterste Række: 1. Mikkel Leegaard Quist-Rasmussen, 2. Mathilde Ertbjerg Møller, 3. Sebastian Kriegbaum Andersen, 4. Sanne Poulsen,
5. Kasper Kirial, 6. Mette Raymond Viftrup Andersen,
7. Elisabeth Wore Brøste.
Forreste række: 1. Lasse Hedegaard Hansen, 2. Kasper Lønstrup,
3. Frits Thorsgaard Vest Rasmussen, 4. Kenneth Nielsen.
Klik på billedet for en større version
Personalet på Auning Skole 2006/07
1. ? 2. ? 3. ? ...
Klik på billedet for en større version
10.A Auning Skole 2006/07. Klik på billedet for en større version
10.B Auning Skole 2006/07. Klik på billedet for en større version
9.A Auning Skole 2006/07. Klik på billedet for en større version
9.B Auning Skole 2006/07. Klik på billedet for en større version
9.C Auning Skole 2006/07. Klik på billedet for en større version
10.A Auning Skole 2005/06. Læreren er Inge Petersen.
Bagerste række: 1. , 2. , 3. , 4. , 5. .
Midterste Række: 1. , 2. , 3. , 4. , 5. , 6. Inge Petersen.
Forreste række: 1. , 2. , 3. , 4. , 5. , 6. .
Klik på billedet for en større version
10.B Auning Skole maj 2005/06. Læreren er Niels Johansen.
Bagerste række: 1. , 2. , 3. , 4. , 5. .
Midterste Række: 1. , 2. , 3. , 4. , 5. , 6. Niels Johansen.
Forreste række: 1. , 2. , 3. , 4. , 5. , 6. .
Klik på billedet for en større version
9.A Auning Skole 2005/06. Læreren er Jens Riiser og Kasper Sørensen
Bagerste række: 1. , 2. , 3. , 4. , 5. 6. .
Midterste Række: 1. Jens Riiser, 2. , 3. , 4. , 5. , 6. , 7. Kasper Sørensen.
Forreste række: 1. , 2. , 3. , 4. , 5. , 6. .
Klik på billedet for en større version
9.B Auning Skole 2005/06. Læreren er ?
Bagerste række: 1. , 2. , 3. , 4. , 5. 6. .
Midterste Række: 1. , 2. , 3. , 4. , 5. , 6. , 7. .
Forreste række: 1. , 2. , 3. , 4. , 5. , 6. .
Klik på billedet for en større version
Lærerne på Auning Skole 2004/05. Læreren er: 1. ? 2. ? ....
Klik på billedet for en større version
10.A Auning Skole 2004/05. Klik på billedet for en større version
9.A Auning Skole 2004/05. Klik på billedet for en større version
9.B Auning Skole 2004/05. Klik på billedet for en større version
Rengøringspersonalet Auning Skole 2004/05
Bagerste række: 1. , 2. Kirsten, 3. Anita Dyrby Christensen, 4. , 5. 6. .
Forreste række: 1. Lona Jespersen, 2. , 3. Katrine, 4. , 5. .
Klik på billedet for en større version
10.A Auning Skole 2003/04. Læreren er Inge Petersen.
Bagerste række: 1. Nikolaj Babis Nielsen, 2. Morten Korsgaard, 3. Simon Juul Aarslev Jensen, 4. Jesper Sørensen, 5. Jacob Kirial, 6. Rasmus bech Poulsen, 7. Jokim Bødker Andersen.
Midterste Række: 1. Dorthe Højgaard Jepsen, 2. Jesper Bech Kopec,
3. Mikael Kragh Bach, 4. Daniel Thygesen Sollie, 5. Camilla von der H. Glavind,
6. Inge Petersen.
Forreste række: 1. trine Bjerre Holst, 2. Pernille Topholm Sørensen,
3. Sanne B. Sørensen, 4. Dorthe Bødker Striib, 5. Johanne Schmidt Johansen, 6. Pernille Jensen.
Klik på billedet for en større version
10.B Auning Skole 2003/04. Læreren er Niels Kristian Johansen
Bagerste række: 1. Troels Fausø Berthelsen, 2. Jonas Poulsen,
3. Jens Kristian Eskildsen, 4. Franklin J. Cam Villaran, 5. Johan Larsen.
Midterste Række: 1. Morten jensen, 2. Nanna Kusk Christiansen,
3. Gitte Fuhlendorf, 4. Sandra Elisabeth Rygaard, 5. Claus Carlsen,
6. Niels Kristian Johansen.
Forreste række: 1. Lizette Jensen, 2. Azad Azizi, 3. Mette Dahl Andersen,
4. Danny Balachandiran, 5. Lise Ryer, 6. .
Klik på billedet for en større version
9.A Auning Skole 2003/04. Læreren er Johannes Knudsen.
Bagerste række: 1. Lasse Hougaard Pedersen, 2. Frederic Sune Tougaard,
3. Kenneth Lindrup Pedersen, 4. Carsten Brandt, 5. Yama Rahnaward,
6. Mathias G. Nielsen, 7. Mike S. Rasmussen.
Midterste Række: 1. Julie Friis Bjerre, 2. Rikke Viftrup, 3. Stine Tander,
4. Janni Rousing, 5. Karina Kastrup Petersen, 6. Helene Malthesen Vinther,
7. Vicki Bach Rosborg, 8. Johannes Knudsen.
Forreste række: 1. Thomas B. Rasmussen, 2. Anja Nordmann Sørensen,
3. Louise T. V. Hansen, 4. Tina Golczyk Jeppesen, 5. Sara Cecilie Weiglin,
6. Adnan Azizi.
Fraværende på dagen: Mikkel T. Espensen
Klik på billedet for en større version
9.B Auning Skole 2003/04. Læreren er Ove Nørgaard
Bagerste række: 1. Ann-Sofie Kroer Rygaard, 2. Søren Boje Salling,
3. Nils Andreas Tougaard, 4. Sebastian Brix Pedersen, 5. Jacob Schnoor,
6. Simon Julehøj Jørgensen, 7. Morten Poulsen.
Midterste Række: 1. Troels Børsting Jensen, 2. Karina Jensen,
3. Martin Møgeltoft Andersen, 4. Martin Rytter Pedersen,
5. Morten Meldgaard Fisker, 6. Lone Bødker Laustsen,
7. Mikkel Juhl Jørgensen, 8. Ove Nørgaard.
Forreste række: 1. Elvig Susan K. Hansen, 2. Betina Nielsen,
3. Sune Doo Bærentsen, 4. Andreas Dahl Andersen, 5. Henriette Holm Nyvang, 6. Caroline Byriel Sørensen.
Klik på billedet for en større version
10 kl. Auning Skole 2002/03. Læreren er Inge Petersen
1. række, siddende: 1. Christian H. Nielsen, 2. Kamilla Bonde Bjerre,
3. Kim Gjevnøe Sørensen, 4. Rasmus Juul Rasmussen, 5. Steffen Viftrup,
6. Anne Ladefoed Pedersen, 7. Anja Thestrup Holm.
2. række: 1. Charlotte Kragh, 2. Maja Lizette Binder, 3. Catharina Pedersen, 4. Malina B. Jesuthasan, 5. Iveta Kokiová, 6. Stine Micaela B. Binau,
7. Annie Luxhøj Jensen, 8. Inge Petersen.
3. række: 1. Nicolai Lynge H. Kleemann, 2. Peter Lykke R. Sønderbo,
3. Kenneth Birk Mikkelsen, 4. Ole Brix B. Pedersen, 5. Peter Christiansen,
6. Søren Lind Pedersen, 7. Johan Kokholm, 8. Henrik Christensen.
4. række: 1. Martin Weiss Hansen, 2. Søren Richs Kolstrup,
3. Nicolas Nielsen, 4. Lasse Kirkegaard Sørensen, 5. Steffen Amby Sørensen,
6. Daniel Poulsen, 7. Kenneth Bojer, 8. Martin Drostgaard Laursen.
Fraværende: Simon Holm Andersen, Lars Henrik Pedersen
og Malene Stegger Sørensen.
Klik på billedet for en større version
9.A Auning Skole 2002/03. Læreren er Jens Riiser.
Bagerste række: 1. Pernille Jensen, 2. Jens Kristian Eskildsen, 3. Stine Svith Hansen, 4. Merete Vindberg Mogensen, 5. Ninna Marie Brix Pedersen,
6. Dorte Højgaard Jepsen, 7. Morten Jensen.
Midterste Række: 1. Kasper Riesner Hansen, 2. Jesper Sørensen,
3. Azad Azizi, 4. Daniel Thygesen Sollie, 5. Troels Fausø Bertelsen, 6. Jens Riiser.
Forreste række: 1. Heidi Vigen Jørgensen, 2. Pernille Topholm Sørensen,
3. Dorte Bødker Striib, 4. Sanne B. Sørensen, 5. Lotte Dahl Andersen,
6. Sarah Westh Striib.
Klik på billedet for en større version
9.B Auning Skole 2002/03. Læreren er Claus Hedegaard Larsen
Bagerste række: 1. Louise Kleemann, 2. Brian Skamriis, 3. Nick Dam Jeppesen, 4. Nanna Kusk Christiansen, 5. Anne Bonnerup Sørensen,
6. Jesper Bech Kopec, 7. Franklin J. V. Cam, 8. Simon Juul Aarslev Jensen.
Midterste Række: 1. Johan Larsen, 2. Morten Korsgaard, 3. Stinne Thorsen Rasmussen, 4. Gitte Fuhlendorf, 5. Jacob Kirial, 6. Nikolas Babis Nielsen,
7. Claus Hedegaard Larsen.
Forreste række: 1. Peter Næsby, 2. Johanne Schmidt Johansen,
3. Mette Andersen, 4. Danni Balachandiran, 5. Camilla Busk Bugge.
Klik på billedet for en større version
9.F Auning Skole 2002/03. Læreren er Niels Henrik Linnet.
Bagerste række: 1. Mashal Karim, 2. Jamshed Samadi, 3. Quendresa Salihu.
Forreste række: 1. Basir Lotfi, 2. Mustabar Lofti, 3. Niels Henrik Linnet.
Klik på billedet for en større version
10.A Auning Skole 2001/02. Læreren er Inge Petersen
Bagerste række: 1. Morten Jensen, 2. Martin Tost, 3. Peter Hougaard,
4. Henrik S. Madsen, 5. Rune Wagner, 6. Ronni Jeppesen,
7. Mathias H. Nedergaard, 8. Martin Rasmussen.
Midterste Række: 1. Inge Petersen, 2. Mikkel R. Hansen, 3. Jesper Jespersen,
4. Peter Lønstrup, 5. Christian Krogh, 6. Elin M. Laursen, 7. Kathrine
Eskildsen, 8. Mikkel Hedegaard, 9. Mark Ryom, 10. Tommy Sørensen.
Forreste række: 1. Heidi Haa Rasmussen, 2. Mettte H. Jensen,
3. Rose Gimbel, 4. Pia V. Andersen, 5. Lea H. Frazer, 6. Pernille Nielsen,
7. Susanne Schibler, 8. Tine E Jensen.
Klik på billedet for en større version
9.B Auning Skole 2001/02. Læreren er Frede Bech
Bagerste række: 1. Lasse Sørensen, 2. Rasmussen, 3. Christian D. Andersen, 4. Kim Sørensen, 5. Martin Laursen, 6. Peter Christiansen.
Midterste Række: 1. Søren L. Pedersen, 2. Anja Holk, 3. Sabina Hjorth,
4. Sai Dumas-Johansen, 5. Kenneth Bojer, 6. Frede Bech.
Forreste række: 1. Annei Luxhøj, 2. Trine Hedegaard, 3. Anne Line Jordan, 4. Trine Fisker, 5. Stine Binau.
Klik på billedet for en større version
9.C Auning Skole 2001/02. Læreren er Johannes Knudsen
Bagerste række: 1. Kenneth Mikkelsen, 2. Lars Pedersen, 3. Nicolas Nielsen, 4. Steffen Jørgensen, 5. Simon Andersen, 6. Ole B. Pedersen,
7. Søren Kolstrup, 8. Johan Kokholm.
Midterste Række: 1. Thomas Poulsen, 2. Malene Sørensen, 3. Betuia Sanko, 4. Mette Nielsen, 5. Sally Tinggård, 6. Anne Pedersen, 7. Helle Jensen.
Forreste række: 1. Annelise Simonsen, 2. Sanne L. Jensen,
3. Nille Hedegaard, 4. Melina Jesathasan, 5. Catharina Petersen,
6. Jueta Kokiova, 7. Sebrine V. Hansen.
Klik på billedet for en større version
9.F Auning Skole 2001/02. Lærerne er Niels Linnet og Susanne
Bagerste række: 1. Bassir, 2. Amaj, 3. Susanne.
Forreste række: 1. Niels Linnet, 2. Jamshed, 3. Mutjaha Lofti.
Klik på billedet for en større version
Renrørinspersonalet Auning Skole 2001/02
Bagerste række: 1. Kirsten, 2. Bente Dyrby Christensen, 3. Katrine, 4. Aase.
Forreste række: 1. Lona Jespersen, 2. , 3. .
Klik på billedet for en større version

Skoleledere på skolerne i Auning

2014-0000: Skoleleder Lars Birger Sørensen
2010-2014: Skoleleder Henrik Schou
2001-2010: Skoleleder Karl Andersen
1980-2001: Skoleinspektør Vilhelm Jensen (lærer 1958-1980)
1963-1980: Skoleinspektør A. Arendt Nielsen
1952-1963: Skoleinspektør H. P. Nielsen for både Ndr. og Sdr. Skole
1934-1952: 1. lærer H. P. Nielsen ved Sdr. Skole
1918-1955: 1. lærer Stefan Frederik Nielsen Nedergaard ved Ndr. skole
1902-1918: 1. lærer Johannes Jeppesen ved Ndr. Skole
1907-1934: 1. lærer Jens Kristian Rasmussen ved Sdr. Skole
1902-1907: 1. lærer Jens Kristian Rasmussen
1873-1902: 1. lærer Jens Marinus Laursen
1863-1873: Lærer P. M. Juhl
1819-1863: ?
1815-1819: Lærer J. J. Kondrup 

Emner under "Auning Skole":


             n
 Historien om skolerne i Auning 

             n  Klassebilleder fra skolerne i Auning

             n  1. lærer J. K. Rasmussen

             n  2. lærer Peder Christensen

             n  Lærer Stefan Frederik Nielsen Nedergaard

             n  Auning Skoles 100 års jubilæum 2004

             n  På cykeltur til Kalø i 1940'erne

             n  Fodboldpigerne 1992 fra Auning Skole

Rettelser eller tilføjelser modtages meget gerne!

AuningBymuseum

Udfyld venligst denne formular
captcha
Siden er sidst opdateret:14. juli 2017

Besøg

Alt om sport og idræt i Auning
Vi har åben 24 timer i døgnet!
- i idrætcenteret og i byen

Auning Handelsudvalg

"Kop&Kande"?
"Auning Kart Park"?